ASP.net چیست؟

asp.net چیزی نیست جز ورژن بعدی و جدید ASP ، گرچه asp.net تنها یک ارتقاء محسوب نمی شود. asp.net پیشرفته ترین زیر ساختی است که تا کنون برای توسعه وب ساخته شده است. باید بگوییم که asp.net از پایه دوباره سازی شده تا یک زیر بنای جدید و انعطاف پذیرتر برای توسعه وب باشد. آنچه که asp.net را تا این حد تحول آور و انقلابی می سازد ساختار جدید آن است که بر اساس تکنولوژی جدید مایکروسافت موسوم به .NET شکل گرفته است. ASP.net این امکان را به شما می دهد تا از قدرت زباهایی مثل C# (خوانده میشود "سی شارپ") یا  VB.net و یا J#  در توسعه وب استفاده کنید.  اینک به برخی از ویژگیها و شیوه کارکرد asp.net اشاره میکنیم.


نمایش صفحات ASP.net

هنگامی که شما یک صفحه asp.net را درخواست می کنید، این صفحه که ممکن است شامل کد و یا کنترل هایی باشد در سرور کامپایل می شود و یک صفحه با برچسبهای HTML و احیانا JavaScript برای شما فرستاده می شود که پسوند آن aspx می باشد. برای مثال هنگامی که شما در یک صفحه جستجوگر واژه ای را جستجو میکنید، مقداری را که شما در فیلد وارد کرده اید به سرور فرستاده شده و به دستور کدهای صفحه asp.net جستجو صورت گرفته و حاصل آن به صورت کدهای HTML در آمده ( رندر میشود) و این برچسب های HTML در قالب یک فایل aspx از سرور به مرورگر شما ارسال می شود.


شیء گرایی در اینترنت

برنامه نویسی شیء گرا،  ساخت برنامه های بزرگ و پیچیده را برای برنامه نویسان ممکن می سازد. حال ما با استفاده از asp.net همان کار را بر روی web می توانیم پیاده کنیم. همانطور که گفتیم در asp.net  میتوان از زبان قدرتمند و شیء گرایی همچون C# استفاده کرد. در ASP کلاسیک از HTML و VBScript ( یا JavaScript ) برای تولید صفحات پویای وب استفاده می شود، اما چون VBScript یک زبان اسکریپتی است برای نوشتن کدهای پیچیده و طولانی ( اصطلاحاً ماکارونی شکل) ضعیف می باشد.


سرویسهای وب ( Web Services )

یکی از بزرگترین ویژگیهای ASP.net سرویسهای وب هستند. سرویسهای وب یعنی اینکه شما بتوانید چندین قطعه از برنامه تحت وب خودتان را روی سرورهای مختلفی در سر تا سر دنیا داشته باشید و تمام آنها به درستی و بدون متصل بودن به همدیگر کار کنند. سرویسهای وب میتوانند بر روی برنامه های معمولیتحت وب  ویندوز های .NET  کار کنند. برای مثال : خیلی از مردم دوست دارند آخرین قیمت سکه تمام بهار آزادی را روی سایت خود داشته باشند، ولی خیلی از آنها نمی خواهند هر روز و به صورت دستی قیمت ها را تغییر دهند. حال اگر یک شرکت یک سرویس وب به این منظور درست کند و هر روز قیمت ها را بروزرسانی ( Update ) کند، تمام آن مردم ( صاحب سایتها) از آن سرویس استفاده می کنند. سرویسهای وب در جاهای مختلفی می تواند استفاده شود، مثل : سایتهای خبری، ورود به سیستم ، جدید وبلاگهای بروز شده و...


پشتیبانی کامل از XML

ASP.net استفاده از XML برای ذخیره اطلاعات و مرتب سازی آنها را بسیار ساده کرده است. استفاده از ابزارهایی که در ASP.net برای کار کردن با XML ساخته شده بسیار آسان می باشد. XML برای ذخیره اطلاعاتی که به ندرت تغییر می کنند بسیار عالیست. حجم فایل XML با توجه به مقدار اطلاعات ذخیره شده بسیار کم است.


سازگاری کامل

یکی از مهمترین اهداف .NET این بود که به برنامه نویسان اجازه دهد تا یک برنامه ASP.net را با استفاده از چندین زبان بنویسند، در طول هر صفحه ASP.net تنها از یک زبان می توان استفاده کرد اما شما می توانید صفحات مختلف با زبانهای مختلف را با هم ترکیب کرده و آنها بدرستی کار می کنند.

این بدین معناست که شما می توانید یک تیم برنامه نویسی( که هر کدام از اعضاء در یک زبان تخصص دارند) داشته باشید و بدون نگرانی از سازگاری زبانها برنامه های ASP.net  را تولید کنید.


بهبود مدیریت وضعیت

اگر قبلا یک برنامه کاربردی ASP ساخته باشید، حتماً می دانید که برای مدیریت وضعیت در ASP کلاسیک محدودیت هایی وجود دارد. ASP.net بر این محدودیت ها غلبه کرده است و امکان توزیع اطلاعات وضعیت در میان چندین سرویس دهنده وب را فراهم آورده است، اطلاعات وضعیت را در یک پایگاه SQL Server ذخیره می کند و بدون استفاده از Cookie ها مدیریت وضعیت را به عهده می گیرد.

 

Caching

ASP.net شامل یک موتور قوی برای نگهداری و پنهان سازی صفحات است که به برنامه نویسان امکان می دهد بار پردازشی موجود بر روی سرویس دهنده وب و سرویس دهنده اطلاعان را کاهش دهند و به این ترتیب عملکرد برنامه کاربردی خود را بهبود بخشند.


امنیت

بی شک امروزه یکی از مهمترین مسائل در توسعه برنامه های کاریردی مبتنی بر وب، حفظ امنیت اطلاعات می باشد. مدل امنیتی موجود در ASP.net تا حد زیادی بهتر شده است. 

/ 1 نظر / 20 بازدید
كتكله

اگه مردهای تو قصه بدونن كه اینجایی / برای بردن تو با اسب بالدار میتازن